MEGSZŰNT A REGIONÁLIS TELEVÍZIÓZÁS HAZÁNKBAN
A nézők csak a műsorújságokból értesülhettek
Mától sem regionális híradót, sem magazint nem gyártanak Magyarországon. Mindez azért megdöbbentő, mert a nyilvánosság olyan szintje tűnik el, amely a vidéket képviselte nem pesti sztereotípiák alapján. A regionális stúdiókból indult az országos ismertség felé például Erős Antónia – RTL Klub (MTV Pécs), Bakos Piroska – a magyar EU elnökségi időszak egyik szóvivője (MTV Sopron) Banner Géza – Duna TV (MTV Szeged), Kálmán Olga – ATV (MTV Szombathely), Gulyás István – MTV (MTV Miskolc), Kozári Réka – MTV (MTV Debrecen), vagy éppen Élő Gábor – MTI (MTV Pécs). És ők csak az ismertebb arcok…
A megszűnés tényéről a nol.hu szombaton számolt be, amit a szegedkurir.hu még aznap megerősített és néhány további pikáns információt is közölt a témában.
A regionális műsorok vidéken készültek a vidékieknek. Pontosabban helyben, a helyi lakosságnak. Ezeket a műsorokat az MTV már több mint 10 éve folyamatosan mostohán kezelte. A regionális magazinokat például olyan lehetetlen időben tűzte műsorra (kora délután), amikor a lehető legkisebb volt a nézőszám. Hasonlóan humoros volt a regionális híradók helyzete is, hiszen a reggel 6 óra körüli kezdést leszámítva a többi időpont megint a kevésbé nézőbarát kategóriába tartozott (dél és délutáni időpontok).
Persze szavak szintjén az MTV politikának megfelelni kívánó vezetése, valamint minden politikai párt hitet tett a regionális televíziózás mellett, a gyakorlatban azonban pont az ellenkezőjét lépték meg és most pedig ezt be is teljesítették.
Három dolog miatt visszafordíthatatlan értékvesztéssel járó bűn, hogy a regionális televíziózás megszűnt.
Egyrészt a nyilvánosság olyan szintje veszik el, amely több volt egy-egy település nyilvánosságánál, hiszen a körzeti stúdiók régiós hírekben tudtak egy-egy tájegységet és gazdasági térséget integrálni. Ezeket a televíziós adásokat a regionális hírérték alapján szerkesztették (terjedelem, feldolgozási mód, stb.). Éppen ezért ilyen anyagokat sem az országos tévécsatornák, sem a helyi televíziók nem fognak már készíteni. Pedig a regionális hírek sokszor közelebb állnak a nézőkhöz, mint az országos események. Például egy békéscsabai polgár sokkal inkább magának érzi a gyulai vagy a szegedi eseményeket, mint a budapesti vagy soproni történéseket.
Másrészt a regionális nyilvánosság kérdéséhez kapcsolódik az a hihetetlen nagyságú archív anyag, mely az elmúlt több mint negyed évszázadban a vidék Magyarországát dokumentálta. Igen, nagyon sok dokumentumfilm készült és lappang a körzeti stúdiókban. Legtöbbször ezek a filmek nem is kerültek országos adásba. Most azonban megszűnik a magyar vidék részletes dokumentálása. Mindez a nemzeti emlékezet elleni főbenjáró bűn.
Harmadrészt nem szabad elfelejteni a regionális televíziózás országos hatását sem. Hiszen ezek a szakmai műhelyek szakember-utánpótlásban az élen jártak. Csak néhány név a mai országos médiumok arcai, meghatározó televíziósai közül:
Erős Antónia, Élő Gábor (MTV Pécs), Banner Géza, Exterde Tibor, Mucsányi János, Pikó András, Zöldhegyi Katalin (MTV Szeged), Kálmán Olga (MTV Szombathely), Gulyás István (MTV Miskolc), Kozári Réka (MTV Debrecen), Bakos Piroska (MTV Sopron).
1996-ban még volt mit ünnepelni ezzel a kiadvánnyal
Sok további szerkesztő, gyártásvezető, operatőr, vágó, rendező található az országos televíziótársaságok szerkesztőségi szobáinak íróasztalai, kamerái vagy vezérlőpultjai mögött, akik a regionális televíziókból indultak.
Mától tehát a vidék, az a vidék, ami egyébként az ország lakosságának jóval több mint kétharmadát teszi ki, regionális közszolgálati adás nélkül marad.
Jellemző a helyzetre, hogy a legutolsó hírműsorban egyedül csak Sopronban utaltak (9:00-nál) arra a nem melléles hírértékkel bíró történésre, hogy megszűnt a regionális híradó és a magazin.
Soproni Regionális Híradó 2011. szeptember 2. - 16:19
Bartal Tímea felelős szerkesztő, műsorvezető:
„És ez volt a Nyugat-magyarországi Híradó Sopronból. Munkatársaim nevében is köszönöm, hogy 11 éven keresztül megtiszteltek figyelmükkel. Viszontlátásra!”
A felhasznált logók forrása: mtv.hu