VÉGZETES KOMMUNIKÁCIÓS HIBA
A nemzet színházának igazgatója egy sajtótájékoztatón, még ha provokációnak is érzi, nem válaszolhat szexista, alázó stílusban egy újságírói kérdésre. A hiba nemcsak azért végzetes, mert feltehetőleg az igazgatói posztba kerül, hanem azért is, mert egy profi kommunikátor elbukott a hazai pályán.
Alföldi Róbert kiváló elme, nagyszerű művész, profi kommunikátor, mindezt bizonyítja megannyi színészi alakítása, színházi rendezése, képzőművészeti alkotásai, valamint televíziós műsorvezetői tevékenysége. Mégis elbukott, feltehetőleg azért, mert senki nem készítette fel arra, (vagy ha felkészítette, akkor a direktor nem fogadta meg) hogyan kell kommunikálni egy olyan sajtótájékoztatón, melyen provokáció érheti. Mindez kőkemény PR-kommunikációs hiba.
Ez történt a Nemzeti Színház múlt heti évértékelő sajtótájékoztatóján:
2011.05.23. Hír TV, Híradó 19 órás kiadás, szó szerinti leirat:
Sinkovits Szilvia riporter, Nemzeti 1 Televízió: „Láttam Az ember tragédiájából az orális jelenetet.
Alföldi Róbert igazgató, Nemzeti Színház: „Ö, ajánlom Önnek, el fogom küldeni nagyon szívesen a római színt, olvassa el! Madách Imre írta. Ember tragédiája.”
Sinkovits Szilvia riporter, Nemzeti 1 Televízió: „Ön például egy 12 éves diákkal megnézetné ezeket a műveket?”
Alföldi Róbert igazgató, Nemzeti Színház: „Meg bizony, és Önnek pedig kívánok ilyen orális szexet innentől kezdve egész életében.”
Mit kellett volna tenni, illetve mondani? Először is fel kell készülni a sajtótájékoztatóra. Sok lépésből áll a felkészülés menete, de most csak egyet emelek ki. Azt tudni lehetett – hiszen volt tüntetés, parlamenti interpelláció, médiatámadás –, hogy a Jobbik és a KDNP el akarja távolíttatni Alföldi Róbertet a direktori székből. Feltehetőleg minden lépését figyelik, és hiba esetén lecsapnak rá. Ezért minden olyan médium esetében, mely potenciálisan provokálhat is, százszorosra kell emelni a jó modort és fel kell készülni a korrekt, logikus érvelésre. Mindezek figyelembevételével így is válaszolhatott volna az igazgató:
Sinkovits Szilvia riporter, Nemzeti 1 Televízió: „Láttam Az ember tragédiájából az orális jelenetet.
Javasolt válasz Alföldi Róbert igazgató számára: Jól látta, a művészi szabadság részeként olyan vizuális elemeket rendeltem a dialógusok mellé és olyan rendezői utasítást adtam, melyek erősítik Madách Imre szövegét.
Sinkovits Szilvia riporter, Nemzeti 1 Televízió: „Ön például egy 12 éves diákkal megnézetné ezeket a műveket?”
Javasolt válasz Alföldi Róbert igazgató számára: „Nem, nem nézettetném meg, de a könyvet sem adnám a kezébe. Emlékezzen vissza iskolás élményeire! Az ember tragédiája középiskolában volt kötelező olvasmány, úgy 16 éves korában. Nagyon helyesen, hiszen például a római színben kéjhölgyek vannak. Ádámnak Catullus épp arról cseveg, hogy egy gladiátor halála fokozza a szexuális vágyat. Ezt ne olvassa egy 12 éves, nem neki való, ezért nem ajánlom, hogy megnézze a mostani színpadra vitt változatot sem. Azt hiszem, abban megegyezhetünk, hogy Madách nem gyermekmesét írt, hanem életszagú, filozofikus emberiség-drámát.”
Sajnos még egy gyakorlott kommunikátor sem választja egy vita során a másik emberségét is tiszteletben tartó logikus érvelést. Kár érte. Az ár nagy. Az emberi butaság térnyerése tombol mindkét oldalon. A kérdező és a válaszadó oldalán is.